Wiosna
– czas przełomu

Stephen R. Covey,
(1932-2012) amerykański autor bestsellerowych książek na temat rozwoju osobistego, twórca teorii 7 nawyków skutecznego działania, mówca motywacyjny. W roku 1996 amerykański tygodnik Time umieścił Stephena R. Coveya na liście najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. Najpopularniejszą książką Coveya jest „7 nawyków skutecznego działania” (ang. Seven Habits of Highly Effective People) opublikowana po raz pierwszy w 1989 r. Wydana została w 40 językach, sprzedając się w 20 milionach egzemplarzy. „7 nawyków skutecznego działania” to podręcznik życia współczesnego człowieka. Autor wskazuje, jak – kierując się wewnętrzną uczciwością, poszanowaniem innych, a przede wszystkim świadomością tego, co najważniejsze, a nie tego, co pilne – osiągnąć szczyty własnych możliwości. Wypracowanie owych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych, kształtowania trwałych relacji z innymi, inspirującego przywództwa na poziomie osobistym, interpersonalnym i menedżerskim. Swoje tezy autor ilustruje barwnymi, wiarygodnymi przykładami zaczerpniętymi z własnych doświadczeń.

Pierwsze miesiące roku to czas, gdy niektórzy z nas – niestety większość! – już wiedzą, że po raz kolejny nie wyszło im dotrzymanie obietnic noworocznych. Tylko 20% może się pochwalić silną wolą, cała reszta jest na siebie zła… Dlaczego tak się dzieje i czy możemy coś na to poradzić?
Natalia Janiczak-Liput, Individual Development & Training Coordinator, tłumaczy to tak: – Noworoczne postanowienia powstają najczęściej w okresie przerwy świątecznej. Mamy wolne od pracy, stresu, codziennego zabiegania i obowiązków. To wyznaczanie celów odbywa się w próżni, z dala od codzienności i nie jest do końca realne. Tworzymy w głowie imponujące plany na kolejny rok! Tylko, że gdy ten rok już zaczyna biec, konfrontujemy się z rzeczywistością (szara i burą) i nasze plany gdzieś znikają pod natłokiem spraw pilnych i ważnych.
Innym czynnikiem, który skazuje noworoczne postanowienia na niepowodzenie jest to, że przeważnie są one planowane w jakiejś mglistej przyszłości, bez precyzowania terminów. Przejście do etapu realizacji jest wtedy znacznie trudniejsze. Na szczęście jest na to rada! Natalia Janiczak-Liput poleca za Stephen’em Covey’em, amerykańskim autorem bestsellerowych książek na temat rozwoju osobistego, ćwiczyć nawyk proaktywności. Na czym to polega?


psychologia_2

Jak stawiać sobie realne cele?


 

Najpierw trzeba zastanowić się, co jest w naszym kręgu wpływu – powinniśmy skupić się na tych rzeczach, na które ten wpływ naprawdę mamy, a nie na tych, które są poza naszą kontrolą. W samym centrum naszego kręgu wpływu znajduje się zdolność dawania i dotrzymywania obietnic, złożonych sobie i innym. Dotrzymując i realizując nawet małe postanowienia, powoli wzmacniamy nasz „proaktywny mięsień”. Tajemnica tkwi zatem w małych, prostych krokach. Planujmy działania na kolejny tydzień i realizujemy je. Wzmocnieni swoimi małymi sukcesami możemy przechodzić stopniowo do realizacji coraz ambitniejszych planów.
Poprzez składanie i dotrzymywanie obietnic, wyznaczanie i osiąganie celów wzmacniamy nasz charakter. Ostatecznie nasz charakter staje się silniejszy od naszych nastrojów (a to one najczęściej powstrzymują nas od realizacji celów). Zamiast poddawać się humorom (nie chce mi się…) wyznaczamy i zdobywamy kolejne cele, i rozwijamy się osobiście.