Dzień Matki i Taty na świecie
My sprawdzamy, do których mam serialowych jesteśmy podobne, a tymczasem w Indiach z okazji Dnia Taty regularnie odbywa się głosowanie na najlepszą postać ojca z filmów Bollywoodu.
Dzień Matki (26 maja) i Dzień Taty (23 czerwca) jest obchodzony niemal na całym świecie, tylko w różny sposób celebrowany. Na przykład w Kolumbii Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja, ale uroczystości przeciągają się prawie do trzech (!) tygodni. Dzieci i ojcowie dają w prezencie kobietom (mamom, babciom, ale też siostrom i ciociom) kwiaty i ubrania, po czym zawożą je do domów handlowych na wspólny obiad. Za to w Australii Dzień Taty (pierwsza niedziela września) prawie dorównuje rozmachem Dniu Matki – popularna sieć sklepów z narzędziami w dniu tego święta ma jeden z większych utargów w ciągu roku, a do rąk klientów trafiają wcześniej katalogi pt. „Co twój tato chciałby naprawdę dostać”. Ciekawą genezę ma to święto w Niemczech (obchodzone 39 dnia po Wielkanocy) – początkowo mężczyźni zbierali się w tym dniu na wspólne wyjazdy poza miasto tylko w męskim gronie. Często był to aktywny wypoczynek: śpiew, wycieczki rowerowe, imprezy sportowe i, oczywiście, dyskusje przy kuflu piwa… Obecnie wyjeżdżają całe rodziny, aby wspólnie, na powietrzu obchodzić Dzień Ojca, który z czasem zmienił się w Dzień Mężczyzny.
Bez względu na czas i formę świętowania idea tych dni jest taka sama.
1. Wchodzisz do pokoju swojej pociechy, a tam kompletny chaos. Twoja pierwsza myśl:
a) Do póki nie posprząta, nie ma co marzyć o sobotniej imprezie
b) Widocznie miała ważniejsze sprawy na głowie
c) Chyba jeszcze raz muszę powtórzyć, co według mnie oznacza słowo „porządek”
2. Nastolatka prosi o pozwolenie na całonocną imprezę, a Ty:
a) Tylko wymownie patrzysz – ona doskonale wie, co o tym myślisz i nie zapyta więcej
b) Masz nadzieję, że będzie dobrze się bawiła
c) Każesz powtórzyć reguły nocnych wyjść i umawiasz się, że odbierzesz ją z imprezy nawet o 4 nad ranem
3. Babcia przez cały weekend karmiła twoje skarby nutellą, pizzą i słodyczami, więc:
a) Od jutra zarządzisz warzywno-owocową dietę i wszystko wróci do normy
b) Zazdrościsz im smakołyków
c) Przez kolejny tydzień będziesz podrzucać im brokuły i szpinak, ale bez przesady – od weekendowych szaleństw nic im się nie stanie
4. Paczka twojej nastolatki planuje letni wyjazd na Mazury, więc Ty:
a) Przygotowujesz listę argumentów, żeby wybić jej ten pomysł z głowy
b) Idziesz z nią kupić nowy kostium i ciepły śpiwór
c) Robisz wykład o bezpiecznym seksie, dajesz dodatkowe pieniądze na wszelki wypadek i mimo, że umierasz z niepokoju, puszczasz ją na wyjazd
5. Ostatnio średnia ocen znacznie się obniżyła, więc:
a) Mówisz jasno czego oczekujesz i dajesz miesiąc na poprawę sytuacji
b) Pocieszasz dzieciaka – oceny to nie wszystko
c) Mówisz, że jesteś zaniepokojona i pytasz, czy możesz jakoś pomóc
Większość odpowiedzi A
↑ Wiesz, jak chcesz wychować dzieci i nie ulegasz modom. Choć twoje dzieciaki czasem narzekają, że nie pozwalasz im na to, co mogą „wszyscy w klasie”, jasne zasady zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Wiedzą, co mogą, a czego nie i jak zachowasz się w określonej sytuacji. Tylko pozwól czasem sobie i im na odrobinę luzu – znają zasady, więc chwilowe odstępstwo im nie zaszkodzi.
Większość odpowiedzi B
↑ Dobrze wiesz, co dzieje się u twojego dziecka. Znasz jego przyjaciół, wiesz w kim się kocha, czego słucha i w co gra. Czasem czujesz się, jak jego przyjaciółka. Jednak pamiętaj, że dziecko ma swoich przyjaciół (w swoim wieku!), a ty masz być mamą. To, że czasem na coś nie pozwolisz lub będziesz czegoś wymagać nie sprawi, że przestanie cię kochać.
Większość odpowiedzi C
↑ Cudowne połączenie jasnych reguł i konsekwencji z tolerancją i spontanicznością. Twoim dzieciakom można pozazdrościć. Kiedy trzeba przejmujesz ster i jesteś ich przewodnikiem, masz jednak dystans do siebie i poczucie humoru. Mogą z tobą i świetnie się bawić i liczyć na ciebie, gdy wpadają w tarapaty.