Światowy Dzień Środowiska jest co roku obchodzony 5 czerwca. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko i musimy współdziałać by je chronić i się nim opiekować.
Sami Europejczycy corocznie generują blisko 25 milionów ton plastikowych śmieci. Wiele z nich trafia do oceanów, a w konsekwencji, małe plastikowe elementy dostają się nie tylko do organizmów zwierząt ale także ludzi.
Zaśmiecanie mórz –
wyzwanie dla naszej cywilizacji
Zaśmiecanie mórz to jedno z największych wyzwań dla naszej cywilizacji. W oceanach jest ponad 140 milionów ton plastikowych odpadów. Zalegając długo w oceanach, są poddawane promieniowaniu UV, tarciu i reakcji ze słoną wodą, co w efekcie prowadzi do ich rozdrabnia na tzw. mikrocząsteczki. Niestety, one szybko rozprzestrzeniają się w morzu, a ich rozkład trwa aż 450 lat! Jeszcze większy niepokój budzą badania przeprowadzone przez ONZ, z których wynika, że do 2050 roku, ilość odpadów plastikowych zalegających w oceanach będzie większa niż waga wszystkich ryb pływających w oceanach.
Od plastikowych butelek do części samochodowych
Na szczęście, część plastikowych odpadów dostaje swoje drugie życie w naszych samochodach. Recykling w Oplu jest od dawna stosowaną praktyką, a liczba części wykonanych z plastiku poddanego recyklingowi, znacznie wzrosła w ostatnich latach. Już przy produkcji Vectry (1996 – 2017) koncern wykorzystywał 50 części tego typu. Tym bardziej jesteśmy dumni z ponad 280 elementów powstałych z recyklingowanego plastiku, które wykorzystywane są przy produkcji INSIGNI GS 2017.
Skalę wykorzystania tworzyw polimerowych do produkcji współczesnych pojazdów można zaobserwować dosyć łatwo. Oglądając pojazdy z zewnątrz widzimy plastikowe elementy takie jak zderzaki, zasłonki, opony. Natomiast wewnętrzne elementy wyposażenia samochodów, wytworzone z tworzyw polimerowych, to na przykład klamki, tablice rozdzielcze, elementy kokpitu. Ponowne wykorzystanie odpadów tworzywowych do produkcji komponentów samochodowych odbywa się przez recykling surowcowy i materiałowy. Recykling materiałowy jest najbardziej preferowaną formą recyklingu, ze względu na ograniczenie zapotrzebowania na oryginalne tworzywa polimerowe. Korzyścią jest tu zmniejszenie zużycia energii, wykorzystania ropy naftowej, a także ograniczenie emisji szkodliwych związków do środowiska. Najważniejszymi operacjami przeprowadzanymi przy recyklingu materiałowym zanieczyszczonych odpadów z tworzyw plastikowych są: sortowanie wstępne, rozdrabnianie wstępne, mycie, sortowanie ostateczne, rozdrabnianie ostateczne, suszenia oraz granulowanie.
Aby odpady mogły być ponownie wykorzystane, muszą być poddane kontroli i spełniać wymogi dotyczące rozkładu i jego właściwości. W branży motoryzacyjnej szczególnie ważne jest zapewnienie najwyższej jakości, poprzez dobór odpowiednich technik recyklingu oraz parametrów procesu.
Ptaki, ryby i inne stworzenia jedzą plastikowe części i umierają z powodu zatkania żołądka bądź innych obrażeń wewnętrznych. We wnętrzach ponad 40% wielorybów, ptaków, żółwi morskich i prawie wszystkich gatunków ryb znajdowane są odpady.
Plamy Śmieci
Co możemy zrobić dla ograniczenia plastikowego zanieczyszczenia?
- Używać ponownie na tyle, na ile to możliwe
- Segregować odpady
- Unikać towarów jednorazowego użytku, takich jak: plastikowe sztućce i talerzyki
- Unikać kupowania nadmiernie opakowanych produktów
- Używać mniej plastikowych toreb jednorazowego użytku