Jak kluczyk uruchamia samochód?

Samochód uruchamiamy przekręcając kluczyk w stacyjce, a w niektórych modelach naciskając specjalny guzik na desce rozdzielczej. W ten sposób uruchamiamy urządzenia potrzebne do wprawienia samochodu w ruch. Najważniejszymi z nich, oprócz stacyjki, są rozrusznik, który uruchamia silnik, alternator, który wytwarza prąd potrzebny do pracy silnika, akumulator, w którym ten prąd jest magazynowany oraz silnik,

w którym następują mini wybuchy mieszanki paliwa (np. benzyny) i powietrza, które dają samochodowi energię do jazdy. W nowoczesnych samochodach pracę tych wszystkich urządzeń wspierają sterowniki, czyli programy (takie jak w komputerze), które  przesyłają informacje między nimi. Sterowniki obliczają, np. ile  paliwa potrzebuje silnik, aby dobrze pracować.


Nazwy, które pojawiają się w dalszej części artykułu, np. wał korbowy, mogą być niezrozumiałe, ale jeśli spojrzycie na rysunek wszystko stanie się jasne!

ROZRUSZNIK : przygotowuje samochód do startu przez „kręcenie” wałem korbowym silnika, z którym połączone są tłoki w cylindrach.

POMPA: Aby silnik mógł pracować musi dostać paliwo, które tłoczy mu pompa.

Praca silnika polega na wprowadzeniu do niego mieszanki powietrza i paliwa, która (mieszanka trafia dokładnie do cylindra, który jest częścią silnika) ulega zapłonowi, dzięki iskrze wytwarzanej przez świece zapłonowe. Ten mini wybuch wprawia w ruch tłoki, które obracają wałem korbowym silnika. Teraz silnik zaczyna pracować już sam.


 Dla wyjątkowo ciekawskich:


Cykl 1 – ZASYSANIE

Tłok przechodzi w dolne położenie, otwiera się zawór wlotowy umożliwiając wprowadzenie do cylindrów mieszanki powietrza z paliwem.

Cykl 2 – KOMPRESJA (czyli zmniejszenie objętości)

Tłok przechodzi do góry i spręża (zmniejsza objętość) mieszanki paliwa z powietrzem w cylindrze.

Cykl 3 – ENERGIA!!!

Sprężona mieszkanka zostaje zapalona przez świecę zapłonową, w wyniku czego zwiększa się objętość mieszaniny, powodując przesunięcie tłoka w dolne położenie.

Cykl 4 – WYDECH

Tłok ponownie przechodzi w górne położenie, na skutek pędu w jaki został wprowadzony, jednocześnie wypychając odpady z paliwa spalonego w cylindrze.


Cylinder możemy porównać do kawałka rury, w której porusza się tłok, a tłok do bardzo grubego metalowego, ruchomego elementu, zatykającego rurę.

Współczesny samochód jest bardzo skomplikowaną maszyną. Trzeba o niego dbać, aby miał wystarczającą ilość paliwa w baku, wymieniony olej silnikowy , świece zapłonowe, filtry, a także sprawny i naładowany akumulator (bez niego ani rusz, bo bez prądu, który jest zmagazynowany w akumulatorze nie uruchomimy silnika, pamiętasz?). Oczywiście należy także w porę wykryć i naprawić wszelkie usterki. Tylko wtedy samochód odwdzięczy się niezawodną pracą po każdym przekręceniu kluczyka.


Plan B Online
Buy Ortho Tri-Cyclen
Buy Ovral G Online
http://allergyremediesonline.org/rhinocort/