Pamagajmy!
Już prawie 300 pracowników Opla zaangażowało się w program pomocy w walce z lokalnymi problemami społecznymi, prowadzony w OMP we współpracy z Fundacją United Way Polska.
Troszczą się, załatwiają sprawy w urzędach, karmią, uczą, bawią, objaśniają świat, a czasami zwyczajnie – potrzymają za rękę, potowarzyszą w chorobie. Wolontariusze to dobre anioły, ale potrzebują wsparcia – finansowego, profesjonalnego, takiego, które pozwoli najlepiej zaspokajać, niekiedy najprostsze, potrzeby ich podopiecznych.
To dla nich jedyne wakacje
– Moi podopieczni to ludzie niepełnosprawni intelektualnie. Szczególnie ci upośledzeni w stopniu najgłębszym bywają pomijani przez rożnego rodzaju organizacje pomocowe. Opieka nad nimi wymaga ogromnego zaangażowania – to nierzadko osoby niekomunikujące się, a wiele z nich ma problem ze zwykłymi codziennymi czynnościami – opowiada Anna Suchon, prezes JA TY MY Stowarzyszenie Środowisk Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół, które zajmuje się niepełnosprawnymi w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim.
Na co dzień chodzą do tzw. szkół życia, w których uczą się jeść, ubierać, a po zajęciach wracają pod opiekę rodziców. To właśnie z myślą o nich nasze stowarzyszenie organizuje co roku turnus rehabilitacyjny, w którym biorą udział osoby niepełnosprawne umysłowo, ale bez rodziców.
– To bezcenny czas, kiedy dzieci i rodzice mogą trochę od siebie odpocząć – mówi Anna Suchon. – Tak, dzieci, bo ludzie niepełnosprawni umysłowo zostają dziećmi do końca życia.
Dlatego pomoc, jaką oferuje stowarzyszenie, skierowana jest także do ich rodziców, którzy raz w roku przez kilka dni mogą po prostu nie być rodzicami. W tym czasie ich dzieci są pod opieką wolontariuszy, pedagogów, którzy za swoją pracę nie pobierają honorariów.
– Fundusze, które umożliwiają nam pokrycie kosztów związanych z pobytem i wyżywieniem na turnusie, uzyskujemy dzięki współpracy z Fundacją United Way Polska. To dla nas wielka sprawa. Taki wyjazd to dla wielu osób niepełnosprawnych jedyna szansa na wakacje – przyznaje Anna Suchon.
Docieramy do dzieci ulicy
– Regularnie bierzemy udział w projektach ogłaszanych przez United Way Polska i uzyskujemy stamtąd wsparcie. Dzięki temu możemy w ogóle działać – mówi Adam Reszka, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny POMOCNA DŁOŃ.
Dzięki pozyskanym funduszom stowarzyszenie może wyposażać swoje placówki w niezbędne sprzęty, kupować dzieciom materiały plastyczne, jedzenie. Zarówno w Klubie Młodzieżowym, jak i w Placówce Wsparcia Dziennego uczestnicy zajęć otrzymują darmowy posiłek. Pod opieką stowarzyszenia znajduje się grupa 150 osób. To dzieci i młodzież od 6 do 19 roku życia.
– Zapraszam wszystkich na nasz profil na Facebooku. Zobaczcie, jakie fantastyczne rzeczy możemy zrobić dzięki Waszemu wsparciu – zachęca prezes Adam Reszka.
United Way Worldwide
130 lat doświadczenia
1800 oddziałów w 41 państwach
United Way Polska
22 lata działalności
60 tys. ludzi pomogła fundacja w Polsce
5 stałych programów pomocy
ponad 800 wolontariuszy
8 mln zł zebrała fundacja w ciągu ostatnich 5 lat
– W ramach stowarzyszenia prowadzimy Klub Młodzieżowy „Strefa“, placówkę wsparcia dziennego dla dzieci ze środowisk zagrożonych, a także zajmujemy się pedagogiką ulicy. W stowarzyszeniu pracuje trzech streetworkerów, którzy docierają do tzw. dzieci ulicy, czyli najbardziej zagrożonych różnego rodzaju demoralizacją. To bardzo ważne, aby dzieci z takich środowisk dostały szansę na inne życie – podkreśla Adam Reszka.
Pomagamy profesjonalnie
– Fundusze, które otrzymuje fundacja, za jej pośrednictwem trafiają bezpośrednio m.in. do hospicjów i stowarzyszeń zajmujących się dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. O tym, kto otrzyma dotację, decyduje komisja składająca się z pracowników firmy Opel, PPG i Fundacji United Way Polska (Wspólna Droga Polska). Jednostki, którym udzielana jest pomoc, są dokładnie sprawdzane. Zobligowane są do przedstawiania projektu działania, kosztorysu, sprawozdań, rozliczeń finansowych. Dzięki temu mamy pewność, że pieniądze trafiają do osób, które faktycznie potrzebują takiego wsparcia – wyjaśnia Lucyna Kraśkiewicz, koordynator ds. współpracy z biznesem, komunikacji i pozyskiwaniem funduszy z United Way Polska.
– Organizacja United Way Worldwide, do której należy polski oddział, podejmuje także działania integrujące pod swoim szyldem. Takie jak na przykład Day Of Action, czyli akcja we wszystkich oddziałach United Way na całym świecie. Z tej okazji 20 czerwca 2015 roku pracownicy i wolontariusze z polskiego oddziału United Way Polska wzięli udział w Paradzie Seniorów. Była to doskonała okazja do promowania aktywnego trybu życia wśród osób starszych, jak również zachęcenia ich do podejmowania działań społecznych.